A minőségtanúsítás egy kijelölt szerv vizsgálata által kiadott írásos dokumentum, amely igazolja, hogy egy termék, egy folyamat, illetve azok összessége, vagy egy szolgáltatás megfelel az előírt követelményeknek.
A minőségi tanúsítványokat akkreditált szervezetek adják ki. A minősítési rendszerek előírásával a beszállítói felügyeletet az OEM-ek (Original Equipment Manufacturer), vagyis az eredeti berendezés gyártói átadják az elsődleges beszállítók felelősségi körébe.
A gépgyártás és a járműipar területén is alkalmazott minőségirányítási módszerek kialakulása az Egyesült Államokhoz köthető.
A minőségtanúsítást olyan, az adott területhez kapcsolódó független félként közreműködő szervezetek végzik, mint például a TÜV Rheinland vagy az SGS.
A minőségirányítási rendszerek előírásai elősegítik a beszállítók által szállított termékek megfelelő minőségét, mely a járműipar számára kiemelt fontossággal bír, hiszen a just in time gyártási rendszer egyik alapfeltétele. Az európai beszállítói követelményrendszerek egyik legkiemelkedőbb példája a VDA követelményrendszer, melyet a németországi gépjárműipar beszállítói, valamint a minőségtanúsítást végző szervek közösen alakítottak ki. Németországhoz hasonlóan több nemzet is elkészítette saját autóipari követelményrendszerét. Franciaországban az EAQF (Evaluation Aptitude Qualité Fournisseur), Olaszországban pedig az AVSQ (Valutazione Sistemi Qualitá) határozza meg az autóipari beszállítókra vonatkozó követelményrendszert.
Az autóipari beszállítók számára kialakított egységes követelményrendszert a Nemzetközi Szabványosítási Szervezet (International Organization for Standardization) hozta létre. A járműipar az ISO 9001-es szabvány kritériumait veszi alapul és egészíti ki autóipar sajátosságaival.
A magyarországi beszállítók többsége a német VDA 6.3, illetve a 6.5. minőségirányítási rendszert veszi alapul. Az autógyárak előírják az ISO/TS 16949 követelménynek, valamint az anyavállalatnak való megfelelést egyaránt.
WhatsApp us