A gyártási folyamatokban bekövetkezett hibák és hibás termékek előállításának elkerülésére számos módszer áll rendelkezésünkre, melyeknek alkalmazásával elérhetjük megrendelőink 100 százalékos elégedettségét.
A poka yoke módszertanát Shigeo Shingo alakította ki, hogy a megfelelő technológiai megoldások használatával nullához közeli értékre redukáljuk a hibázás esélyét. A poka yoke japán eredetű kifejezés, jelentése hibaelkerülés.
A poka yoke módszertan élesen elválasztja a hiba és a hibás termék fogalmát. A hiba vállalaton belüli felismerésével és korrigálásával a selejtes termékek előállítását minimálisra csökkenthetjük.
A poka yoke alkalmazásával megtakaríthatjuk a hibás termékek gyártásából eredő költségeket, hatékonyabbá és eredményesebbé tehetjük a termelési folyamatot, valamint kiküszöbölhetjük a felesleges készletfelhalmozást.
A selejt nélküli termelés egyik legfontosabb szempontja a megrendelők elégedettségének kialakítása és fenntartása.
A vállalatok elsődlegesen a vevői PPM mutatószámot veszik alapul a gyártás eredményességének meghatározására, mely megmutatja az egymillió legyártott darabra vonatkozó hibás termékek számát. A poka yoke alkalmazásával ezt az eredményt szeretnénk minimálisra mérsékelni.
A hibás termékek gyártásának csökkentését segíti elő a Philip B. Crosby nevéhez köthető Zéró Hiba (zero defect) elmélet is, melynek alapja a munkavállalók ösztönzése a hibák megelőzésére. Bár az elképzelés bármilyen vállalkozásra átültethető, elsősorban olyan alkatrészgyártó cégek alkalmazzák, amelyek nagy mennyiségű termék előállítására specializálódtak.
A Saser Elektronik Kft. gyártási folyamata során eredményesen alkalmazza a hibás termékek csökkentésére szolgáló módszertanokat, előtérbe helyezve Philip B. Crosby gondolatát, miszerint:
„A vásárló megérdemli, hogy pontosan azt kapja, amire a gyártó ígéretet tett”.
WhatsApp us